За Сковородою, сродна праця є необхідною умовою для досягнення людиною щастя. Вона найперше є не засобом існування, а природною потребою та найвищою насолодою особистості.
Як же знайти цю сродну працю? Потрібно дати відповідь на 6 запитань:
- До чого в мене хист? Сковорода підкреслював, що сродна праця виходить із таланту: «Але без природи праця ніяк не може бути солодка». Спробуйте виписати все, що вам добре вдається. Це не обовʼязково мають бути професійні таланти. Можливо, у дитинстві ви добре малювали чи грали на гітарі.
- Що мене цікавить? Пригадайте моменти в роботі чи поза нею, коли ви відчуваєте щиру зацікавленість, азарт, емоційне збудження. До прикладу, ви — вчитель молодших класів. І найбільше в роботі вам подобається організовувати свята для малечі. Можливо, ваше покликання — бути івент-менеджером?
- Яка в мене освіта, знання та навички? Яку освіту я готовий здобути? Хоча Сковорода багато говорить про природжені здібності, він, звісно, високо цінує навчання. Проведіть ревізію всіх навичок та знань. Визначте, чого бракує наразі, щоб займатися саме тим, до чого лежить душа.
- Який у мене досвід та як його можна застосувати? Не буває нерелевантного чи непотрібного досвіду. Думаємо, що Сковорода б із цим погодився, адже писав так: «Хіба може говорити про біле той, котрому невідоме, що таке чорне?». Приділіть час тому, щоб виписати весь свій професійний досвід.
- Що для мене важливо в роботі? Кожна професія має свою специфіку та підводне каміння. Усе це варто враховувати під час пошуку сродної праці. Наприклад, ви хочете працювати виключно дистанційно, щоби поєднувати роботу та батьківство. Але це можливо геть не в усіх професіях.
- Яку користь я хочу приносити своєю працею? Впевнені, що кожен з нас прагне зробити світ кращим. Але й напевне має якусь особливу зацікавленість. Подумайте, як саме ви хотіли б впливати на світ своєю роботою?