fbpx

Коли оточення “тягне” вас “вниз”, то знайте, що в науковому сенсі це має назву “Менталітет краба” або “ефект відра з крабами”. Це недалеке, егоїстичне мислення, характерне для певної спільноти людей, що в підсумку шкодить не тільки окремим його членам, а всій цій спільноті в цілому.

В основі цього явища лежить реальна особливість поведінки ракоподібних. От якщо зловити краба і посадити його у відро, то в більшості випадків, він без проблем з нього вибереться. А ось якщо їх там буде багато, вони починають чіплятися один за одного клешнями, заважаючи один одному вибратися, і в підсумку всі разом залишаються в пастці.

Якщо спроектувати ситуацію на поведінку людини, то ефект відра з крабами проявляється в тому, що маргінальна більшість починає заздрити, засуджувати і всіляко заважати подальшому просуванню більш успішних людей. Причому, так поводитися можуть навіть хороші друзі, оскільки менталітет краба проявляється часто на підсвідомому рівні.

Ось декілька прикладів з реального життя:

  • ви вирішили вивчити англійську, але люди, які самі його не знають, не забувають зайвий нагадати, що 90% населення якось і без цього живуть;
  • збираєтеся відкрити бізнес — чекайте що всі, кому не лінь, будуть вас від цієї затії відмовляти, наводячи різні аргументи, чому вам цього не варто робити;
  • хочете зробити ремонт в квартирі, але родичі запевняють вас, що в цьому немає необхідності, адже більшість таким не переймається.

Це зовсім не означає, що в такій ситуації люди бажають вам зла. Швидше за все, ви просто починаєте втілювати в життя те, про що вони самі мріяли, і психологічно для них це неприємно. Як захисна реакція і спрацьовує «менталітет краба».

Тому завжди потрібно пам’ятати: якою б важливою не була для вас думка інших людей, саме ваші власні бажання повинні бути ключовим аргументом при прийнятті рішень. Так що якщо розумієте, що опинилися на “дні відра” — вибирайтеся з нього самі, і тягніть з собою доверху друзів.

І коли ви бажаєте навчатися в престижному ВНЗ закордоном, то ніхто не повинен стояти у вас на шляху, якщо для цього у вас є всі можливості! Зауважимо, що здобути освіту в іншій країні можна безкоштовно, якщо вивчити мови тієї країни на відповідному рівні.

Якщо у вас є питання з приводу здобуття вищої освіти закордоном або ж навчання в технікумі — не соромтеся ставити свої питання в коментарях під цією статтею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *