Новий рік вже майже на порозі і скоро в більшості країн світу будуть святкувати це чудове свято! Можна було б припустити, що всюди святкують однаково – з феєрверками, подарунками, прикрашанням ялинки, шампанським і так далі. Про те в кожної країни свої особливі традиції. І Польща не є винятком.
Тож сьогодні, в переддень новорічних свят ми хочемо вам трішки розповісти про те, як святкують Різдво і Новий Рік поляки.
Традиції святкування Різдва
А як поляки святкують Різдво? Звісно, що в Польщі свято народження Христа святкують 25 грудня. В переддень свята, у Святвечір, також панує святкова і дуже особлива атмосфера, яка просто дихає сімейним теплом і взаємоповагою.
Серед поляків є повір’я, що як проведеш Святвечір, таким буде і весь рік! Саме тому вони всіма силами намагаються в цей день уникати всіляких сварок і скандалів.
Діда Мороза в Польщі немає. Замість нього подарунки діткам приносить Св. Миколай так само, як і в Україні. А ще поляки теж на Святвечір люблять ходити колядувати. Натовп дітей і дорослих ходить від хати до хати, співаючи різдвяні пісні. Натомість господарі дають колядникам солодощі і гроші.
А ще в Польщі є ще одна дуже цікава традиція. За святковим столом вони завжди залишають вільне одне місце. Воно призначене для несподіваного гостя і символізує своєрідну данину близьким людям, які вже покинули наш світ. Так поляки шанують їх світлу пам’ять.
Поляки вважають, що в різдвяну ніч ніхто не має бути самотнім! Саме тому вони запрошують на гостини до себе сусідів, у яких немає близьких людей і родичів. Святкувати починають з появою першої зірки – вона є символом того, що починаються святкові чудеса. На різдвяний стіл ставлять 12 страв і важливо, щоб всі гості спробували всі страви.
Після Різдва і аж до Нового року всі люди святкують. У містах і селах організовують вертепи за біблійними сюжетами. І ми дуже радимо вам відвідати ці вуличні театральні постановки, адже це дуже цікаво, гарно і по-справжньому святково!
Традиції святкування Нового року
В Польщі Новий рік має свою особливу назву – День св. Сильвестра. Це ім’я свято отримало в честь римського єпископа, який помер у 335 році. Серед поляків є легенда, що єпископ Сильвестр знищив страшного монстра Левіафана. І саме з тої пори прийнято почитати світлу пам’ять єпископа саме 31 грудня.
Взагалі новорічні свята для поляків – це можливість зібратись всією родиною. На стіл обов’язково ставлять 12 страв, так само, як і на Різдво, по числу апостолів Христа і місяців у році.
Найголовніша страва на святковому столі це зовсім не салат “Олів’є”, а риба короп. І важливо, щоб голову коропа з’їв господар будинку. При цьому лусочку від риби члени родини мають покласти в гаманець глави сім’ї. Адже відповідно до традиції і народного повір’я ці лусочки у новорічну ніч перетворюються на монети.
І ще одне традиційне новорічно-святкове блюдо – це фафернуха або медово-горіхове печиво!
Після ситної родинної вечері поляки шумно і весело святкують настання Нового року на вулицях міст. А ще в Польщі з 31 грудня розпочинається сезон балів і маскарадів. Уявляєте, як це весело і красиво?! Танці, частування, різні розіграші! Це саме той час, коли можна зануритися в дитинство і прийняти участь у такій забаві, як куліг.
Куліг – це хоровод саней, а після катання всі збираються біля багаття і підкріплюються сосисками і ковбасками, засмаженими на вогні. А також польським національним блюдом, що має назву бігос.
І, звісно, що не обходиться новорічне свято без феєрверків, хлопавок і шампанського! Проте при цьому, поляки не зраджують своїм кращим традиціям святкування Нового року.
Зазвичай кожної зими ГО “Atomy” влаштовують зимові мовні табори в Польщі. Дітки не просто вивчають польську і англійську мови, а й відвідують різні екскурсії, приймають участь у святкових заходах. На жаль пандемія внесла свої корективи в наші подорожі. Проте ми налаштовані рішуче і всім серцем віримо в те, що скоро зможемо знову безперешкодно подорожувати до Польщі і інших країн!
Команда ГО “Atomy” вітають всіх з прийдешніми святами і бажають від усього серця вам здоров’я, щастя, любові, миру і достатку!
[hubspot portal=”6717931″ id=”994bbdf3-4508-4719-afc1-b09a6c097583″ type=”form”]