Сьогодні день Страсної П’ятниці, що символізує страждання Христа. А післязавтра вже настане день, коли всі ми будемо святкувати Великдень або Воскресіння Христове. В мирний час в цей день за столом збиралася вся родина, щоб нарешті почастуватися за святковим столом.
Сьогодні ж дуже багато людей не мають змоги як слід відсвяткувати Великдень – одне з найрадісніших свят для християн. Проте з часів Другої світової війни українці не були в таких умовах, коли за вікном війна. Та все ж ті з нас, хто має можливість, все одно готуються, печуть кулічі, красять крашанки, готують інші смаколики. Бо українці – нація незламних людей!
І тому ми вирішили трохи розрадити вас і відійти від звичної теми навчання і освіти, і розповісти вам про традиції святкування Пасхи в Україні.
Чому Великдень святкують в різні дні
Хто з вас знає, чому Пасху святкують кожного року в різні дні? Якщо ви знаєте – молодці! Обов’язково поділіться статтею з тими, хто не знає, що у першому сторіччі нашої ери Воскресіння Христа святкували кожного тижня. А от з настання второго сторіччя почали виникати суперечки з цього приводу.
Щоб припинити сварки між вірянами, був скликаний Нікейський собор, на якому постановили, що Великдень святкуватиметься після 21 березня в неділю після повного місяця. Якщо ви добре вчилися в школі. то точно знаєте, що явище це відбувається кожного року в різний час. Саме тому і дата святкування кожного року різна.
Отже, ви тепер знаєте, як самостійно розрахувати дату, коли наступного року будемо святкувати Воскресіння Христове. Просто дізнайтеся, коли настане повний місяці після весняного рівнодення. Наступна неділя і буде святковою.
Та тут ви можете поставити питання, чому ж тоді православні християни, греко-католики і католики святкують Великдень в різні дні. Все просто – вони користуються різними календарями:
- православні і греко-католики користуються юліанським календарем;
- католики – грегоріанським.
Між двома цими календарями різниця в тринадцять днів, тобто католики святкують Великдень на тринадцять днів раніше. Проте все ж трапляються роки, коли дати святкування збігаються.
Традиції святкування
Святкування починається у Великодню ніч. Більшість християн йдуть до церкви на нічне богослужіння. Та цього року українців, які не виїхали за кордон, дуже просять на Великодню ніч лишитися вдома.
Вже неодноразово ворог заявляв про наміри бомбардувати церкви. Тому буде краще, якщо ви лишитеся вдома. Впевнені, що Всевишній нас всіх зрозуміє і вбереже від біди.
За традиціями предків біля церкви у Великодню ніч розпалювали вогнище і підтримували його полум’я всю ніч. Ті, хто не йшов до церкви, теж не спали. Вважалося, що ті, хто засне у цю ніч, буде сонним весь рік.
А ще наші предки вважали, що Великодня ніч – це можливість перевірити свою вдачу. Вважалося, що якщо взяти з собою червоне яйце і піти з ним на пошуки скарбів, то можна їх знайти. При чому яйце в руці мало нагріватись в залежності від того, наскільки близько людина від потрібного місця.
Традиція цікава, та предки казали, що вона є ще й небезпечною. Проте в чому саме полягає небезпека – не знаємо. Та все до поради варто дослухатись.
І, звісно, який же Великдень без Писанок! Відзначимо, що традиція розмальовувати яйця до Пасхи є майже в усіх народів світу. Адже яйце – це символ нового життя. Писанки обов’язково розбивають на свято, що символізує прихід нового на місце старого.
В старі часи Писанки катали по землі, щоб вона була родючою. Потім їх зберігали впродовж року для захисту домівки від негараздів.
Та чому ж яйця фарбують? Стосовно цього є багато легенд. Хтось пов’язує цей звичай з імператором Марком Аврелієм. Одного разу курка, що належала матері імператора, знесла яйце, що було всіяне червони крапками. Це означало, що мав народитися майбутній правитель. З того часу римляни надсилали один одному яйця, фарбовані таким чином, в якості привітання.
За другою версією іудеї після смерті Христа зібралися на бенкет. На столі серед іншого була засмажена курка і варені яйця. Один з гостей сказав, що ІІсус воскресне через три дні, нащо йому відповіли, що це станеться в тому випадку, якщо курка н столі оживе, а яйця стануть червони. Гадаємо, що ви не здивуєтесь тому, що саме так і сталося.
Ще одним важливим атрибутом Великодніх свят – є паска. При цьому в кожній країні її готують по-різному. Наприклад, британці печуть великодній кекс. До речі, один з них зберігся і до наших днів! Спік його у 1821 році Вільям Скіннер. Кексу вже на хвилиночку 200 років, а він навіть не поцвів і досі пахне свіжою випічкою.
За старовинними традиціями українців шматочком паски обов’язково годували птахів, які сідали на підвіконня. Це символізувало багатство і удачу.
Проте найголовнішу традицію приготування до Великодніх свят українські господині зберегли і до сьогодні. Вона полягає в тому, щоб за тиждень до Пасхи викинути з будинку весь мотлох і навести в ньому чистоту!
Підсумок
Великодню бути! Попри воєнний стан і жорстокі дії ворожої навали, українські господині все одно печуть паски, прибирають в осели і готуються радіти разом з усім світо Воскресінню Христовому!
Так, цього року більшість не піде до церков через небезпеку обстрілів. Та це нас не зламає, бо Господь в серці кожного з нас. А тому він прийде до кожного в дім і освятить наші смаколики.
Ми дуже радимо вам дослухатись до порад військового командування і залишитися вдома на свята! А коли в нашу Україну прийде мир, ми обов’язково підемо до церков, щоб святкувати і прославляти Господа на свято Великодня.