Якщо ви плануєте навчатися й жити в Польщі, то маєте пам’ятати, що поляки дуже відповідально ставляться до сортування сміття. В житлових кварталах, поряд зі школами, університетами, студентськими гуртожитками та, навіть, у торгових центрах – практично усюди ви побачите по 5 різних контейнерів для сортування сміття.
Поляки сортують сміття, починаючи з 2019 року. Саме тоді в державі були оновлені правила сортування та утилізації всіх комунальних відходів, що передбачає розділення їх на різні групи для подальшої переробки. Все тому, що саме такі правила діють в ЄС. За новим законодавством поляки тепер сортують сміття до контейнерів відповідного кольору:
- синій контейнер – це для паперу (papier);
- жовтий контейнер – призначений для металу та пластику (metale i tworzywa sztuczne);
- зелений контейнер призначений виключно для скла (szk∤o);
- коричневий контейнер – це тільки для органіки (bio);
- сірий або чорний призначені для змішаних відходів (odpady zmieszane), тобто те, що не вдалось розсортувати.
Розглянемо трохи детально про методику сортування.
Відходи з паперу
Щоб викинути сміття з паперу, потрібно вилучити з паперового виробу всі металеві та пластикові частини. Після цього папір треба скласти, щоб він став меншим за об’ємом. Коли мова йде про ємності з паперу, то їх потрібно ретельно спорожнити та очистити.
Важливо, щоб папір був чистим, не брудним!
Викидати можна:
- картонні та паперові коробки;
- газети та журнали;
- рекламні листівки;
- папір для друку;
- зошити та блокноти;
- візитівки;
- паперові сумки та пакети;
- паперові упаковки від косметики та ліків;
- ролки від паперових рушників;
- інша паперова упаковка.
Але пам’ятайте, що не можна викидати папір, який брудний та мокрий папір. Також не викидають ламінований папір та такий, що покритий плівкою. Не викидають брудні паперові рушники чи паперові серветки, брудну паперову упаковку або таку, яка заповнена. А ще не можна викидати шпалери, мішки від будматеріалів та упаковку від соків чи молокопродуктів типу тетрапак.
Як викидати правильно метали та пластик
З металевими та пластиковими виробами теж чинимо так само як і з папером: зминаємо, щоб зменшити об’єм. А ще відкручуємо кришки. всі ємності мають бути порожніми.
Викидають в контейнер для металів та пластиків порожні пластикові пляшки від напоїв без кришок, а також порожню пластикову упаковку від косметики та побутової хімії. Так само чинимо з аналогічними упаковками від харчових продуктів, одноразовим посудом, кришечками та капсулами. В ці ж контейнери викидаємо поліетиленові пакети, упаковки, що виготовлена з різних нероздільних матеріалів з плівкою від напоїв – тетрапак.
Звісно, в цю категорію входять банки від консервів та напоїв, а також чисті металеві упаковки від косметики.
Що викидати не можна? Та все так само, як і з папером. Все, що забруднено, не викидаємо в цей контейнер. А ще не можна викидати упаковки від мастильних матеріалів та технічних олій, електроприладів, батарейки та акумулятори.
Утилізація скла
Що стосується скла, то тут всі скляні ємності потрібно спорожнити та очистити, а ще вилучити кришки та корки.
Що можна викидати в контейнер:
- скляні пляшки від напоїв;
- порожні банки без кришок;
- скляну тару від харчових продуктів та косметики;
- скляні пляшки від ліків.
Не можна викидати оргскло, жаростійкий посуд, посуд з порцеляни, кераміки, кришталю, фаянсу, келихи, дзеркала, віконне скло, лампочки, квіткові горщики, автомобільні дзеркала та скло, термометри, лінзи від окулярів, скляні деталі від різних приладів.
Як поводитись з БІО відходами
Мова йде про те, що ми зазвичай їми та п’ємо. Таке сміття викидаємо без упаковки.
Що саме підпадає під поняття БІО:
- відходи та залишки їжі;
- протерміновані харчові продукти;
- фруктові та овочеві лушпиння, шкірка;
- сухий хліб, протерміноване печиво та хлібо-булочні вироби;
- кавова та чайна гуща;
- рештки молочних продуктів, сири;
- рештки приготовленого м’яса, риби;
- масло, олії без упаковки;
- яєчна шкаралупа.
Не можна викидати зелені насадження, різні рослини, кістки, сире м’ясо, корм для тварин, шерсть тварин.
Відзначимо. що є таке поняття, як БІО сміття — зелене. Таке сміття, перед тим як викинути, потрібно подрібнити або розрізати гілки. До цієї категорії відносять свіжоскошену або суху траву, листя, квіти, залишки рослин, гілки кущів та дерев, дрібні частини деревини, хвоя.
Не можна викидати різні кухонні органічні відходи, кістки та тканини.
Як чинити зі змішаним сміттям
Це все те, що не підлягає сортуванню та не є небезпечним, а точніше такі відходи, як те, що залишилися після сортування пластику, металу, скла, паперу, біо-відходів. От сюди викидають забруднену упаковку, засоби особистої гігієни, підгузки, вату, ватні диски та палички, недопалки від цигарок, сире м’ясо, кістки, мішки від пилосмоків, кераміку, шпалери та попіл від спалювання вугілля та з твердопаливних котлів (холодний!).
Не викидають в такий контейнер відходи та сміття, яке можна відсортувати!
Підсумуємо
Правила сортування – це дуже важливо! І кожен поляк має їх виконувати і виконує, тому що поляки – люди свідомі. для них ці правила є чіткими та зрозумілими. А головне вони розуміють, що несортоване сміття – це справжня катастрофа для всієї планети!
Щоденно тисячі тварин гинуть через те, що заплутуються в залишках сміття, яке потрапляє в Океан, або ж помилково його їдять, сприймаючи за їжу.
Коли всі люди на Планеті стануть свідомими, то це допоможе вберегти нашу екосистему та врятувати Землю для всього людства!