Війна не жаліє нікого – ні дорослих, ні дітей! Дуже часто діти поводяться під час кризових ситуацій навіть більш стримато і мужньо, ніж дорослі. Проте страшні події закарбовуються в їхній психіці на все життя. І від цього стає ще болючіше!
Діти не повинні бачити жахіть війни! Вони не мають знати, що таке голод, холод і чужий солдат, який чомусь вбиває людей…Без причини. І має нахабство називати це “освобождением”.
Страх війни сковує і все частіше діти ставлять дорослим тільке одне питання “Коли закінчиться війна?”. Питання, на яке всі ми хочемо знати відповідь, та поки в нас її немає.
А діти питають. І їм треба щось відповісти. Бо це діти і їм треба точно знати! Тому сьогодні ми хочемо відійти від звичної теми навчання і огляду навчальних закладів Польщі і трохи розібратися в тому, як же відповідати дітям на складні питання.
Коли закінчиться війна?
На сьогодні це питання є найскладнішим. Ще не так давно батьки не знали, як відповісти на питання “Звідки беруться діти?”. А тепер перед ними ще більш складне завдання – дати відповідь, коли ж закінчиться війна.
Звісно, точної відповіді поки ні в кого немає. Проте допитливій малечі можна сказати наступне:
- Війна безумовно закінчиться. Але поки що складно сказати, коли саме. Зараз наша хоробра і сильна армія трощить ворога та перемагає його. І дуже важливо, щоб ворог був вигнаний за кордони нашої держави. Тоді і настане наша повна перемога!
- В кожному районі створені спеціальні групи територіальної оборони – ТРО. Вони стежать за порядком і уважно слідкують за тим, щоб вороги не змогли проникнути непоміченими.
- Дуже багато волонтерів працює на перемогу! Нас підтримує весь світ, посилаючи нам не тільки різну гуманітарну допомогу, а й потужну зброю.
- В країні, яка на нас напала, закрилося багато відомих компаній. Все для того, щоб її громадяни зрозуміли, яку біду коїть їхній уряд.
- Ми маємо вижити та зберегти любов у серці та розум у голові. Ми всі будемо дуже потрібні відразу після перемоги, а наразі ми потрібні одне одному. Це те, на що ми можемо вплинути своїми власними маленькими кроками.
А що ж це за маленькі кроки? Перше, що всім треба робити – це піклуватися про гарний фізичний стан і самопочуття. Пояснюйте дітям, що важливо повноцінно харчуватися, дихати свіжим повітрям і по можливості рухатися. Ні в якому разі не можна мовчати, якщо щось болить. Дитина має повідомляти дорослим про це, не терпіти до останнього — це важливо. Також дітки мають пити воду, а ще обіймати!
Поясніть дитині, що душевний стан є не менш важливим за фізичне здоров’я. Тому немає нічого поганого в тому, щоб спілкуватися, жартувати, радіти маленьким речам і особливо нашим перемогам. Якщо смішно – можна сміятися, якщо сумно – плакати.
Психіка людини – це складна річ. Їм потрібні всі емоції – і погані, і хороші. А особливо важливими для психічного здоров’я є обойми! Тому не варто боятися чи соромитися показувати друзям і рідним меми, розказувати смішні історії, ділитися тим, через що стає сумно.
Що буде з нашим домом?
Ще одне питання, яке часто ставлять діти в умовах війни і на яке складно відповісти. Краще за все сказати, що потрібно вірити в те, що будинок уціліє. За ним обов’язково наглянуть ті, хто залишився. А якщо все ж таки будинок прийме удар, то значить він захистить собою людей, як Капитан Америка. І коли закінчиться війна ви обов’язково збудуєте новий дім!
Доречним буде розповісти дитині і про те, що таке дім взагалі. Це не завжди оселя, де ви живете, а знайомі речі, наприклад, аромат млинців зранку і місце, де можна погратися з братиком чи сестричкою.
Відчуття дому живе всередині нас. І воно оживає, коли поруч рідні і близькі люди, коли навкруги безпечно і можна гратися.
Коли закінчиться війна, усе буде як раніше?
Це питання, мабуть, найскладніше з усіх можливих. Але можна спробувати відповісти і на нього. Так, після нашої перемоги точно будуть дитячі садочки і школи, а значить, що будуть і зустрічі з друзями, веселі перерви, уроки, домашні завдання, прогулянки і мандрівки з друзями і рідними.
Також будуть сніданки, смачні обіди і затишні вечері! Так, може спочатку буде складно, але життя буде продовжуватися і зовсім скоро все буде навіть краще, ніж було до війни! Діти мають знати, що після страшної темряви завжди настає світанок, який приносить з собою сонячне світло, пробудження життя.
Все, що було зруйновано, обов’язково буде відбудоване. І життя триватиме далі! Тому що людяність завжди перемагає зло.
Підсумок
Якщо узагальнити все, що було написано вище, то можна сказати коротко – дорослі мають стати головними мотиваторами для своїх дітей. Зараз це ваше головне завдання! Тому докладіть максимум зусиль, щоб діти вірили в майбутнє і не закривалися в собі.
Так, вам теж дуже тяжко. Та ви не маєте права опускати руки, як і всі ми! Можна радіти і плакати, можна сумувати і жартувати, але ні в якому разі не дозволяйте собі зневіритись. Україна переможе і всі ми, українці, а з нами весь світ будемо святкувати перемогу і будувати нову країну.
Поради психологів взяті із джерела в Інтернеті