Шкідливі звички завдають побутового дискомфорту. Їх можна порівняти з давно знайомим другом, який дуже набрид й від нього хочеться кудись втекти, але ніяк не виходить. Сьогодні ми вирішили трохи поговорити з вами на тему психології. Тому, якщо вам цікаво дізнатися більше про те, як позбавитися шкідливих звичок — читайте далі!
Шкідливі звички забирають час, нерви, продуктивність та здоров’я. Проте позбавитися їх дуже складно, бо кожна людина отримує свої плюси від їхньої наявності. Часто люди плутають звички, які є шкідливими, із приємним дозвіллям, за яке самі себе ж й сварять. Однак приємне дозвілля не має по собі шкідливих наслідків!
Молоді люди, студенти, а й інколи навіть діти часто стають “жертвами” шкідливих звичок. Бо вони здебільшого сприймаються, як задоволення або нагорода. Але є такі звички, які просто необхідно викорінювати.
От, наприклад, звичка постійно мити руки, щоб не отруїтися. Помивши руки, людина відчуває короткочасове полегшення. Це теж звичка, але все ж вона не є шкідливою, як хімічна залежність від спиртного чи наркотичних речовин. І, звісно, такі звички є згубними, а не просто шкідливими.
Ще варто додати до шкідливих звичок такі:
- ігроманія;
- інтернет-залежність;
- трудоголізм.
Всі ці звички є хворобливими й часто потребують втручання фахового спеціаліста – психіатра або нарколога, якщо ситуація дуже запущена.
Як з’являються шкідливі звички
Шкідливі звички з’являються частіше і швидше, ніж звички корисні. І в більшості випадків головна причина того, що “негарні друзі” затримуються – це відсутність самоконтролю.
Нестача самоконтролю призводить до:
- Порушений, нестабільний режим сну та неспання.
- Запізнення на зустрічі.
- Зловживання нездоровою їжею.
- Сидячий спосіб життя.
- Використання словесного сміття, ненормативної лексики.
- Завали з посуду та речей.
- Незастелене ліжко (навіть незалежно від того, працюєш ти 24/7 в офісі або неповний день із дому).
Якщо людина не вміє банально контролювати свої дії, то це свідчить про її гонитву за негайними насолодами, в обмін на неусвідомлювані наслідки в довгостроковій перспективі.
Якщо людина відрізняється такою рисою характеру, як нестача самоконтролю, то скоріш за все вона не вміє стримувати свої імпульси та емоції, а також нездатна переносити фрустрацію в обсягах, необхідних для досягнення задуманого.
Способи боротьби
Всі ці психологічні терміни надважкі та не всім, мабуть, зрозумілі. Та наша головна мета сьогодні – це розповісти про те, як подолати шкідливих “монстрів”.
Взагалі, спосіб існує тільки один – відновлення почуття самоконтролю. Як це можливо? Кожного разу, як відчуваєте черговий “імпульс” зробити щось, що є шкідливим, але приносить задоволення, ставити собі питання: ”Чи правда, що це є важливим? Що буде, якщо я цього не зроблю?”.
До речі доросла людина може поставити це питання дитині або підлітку, який втрапив під вплив шкідливих звичок.
Далі варто перемкнути уваги на щось інше. Наприклад, назвіть п’ять предметів, чотири звуки, три запахи, два тактильних відчуття та один смак. Це гарна вправа на те, щоб сконцентрувати свої думки на чомусь іншому.
Ще один спосіб підійде для людей з гарною уявою. Просто уявіть, що ви знаходитесь в безпечному місці, де не існує спокуси зробити щось, що є шкідливим для вас.
А головне постійно собі нагадуйте, що ви обмежуєте себе в шкідливих звичках, щоб зробити своє життя кращим. Наприклад, людина, яка має гастрит, обмежуючи себе в смачній, але шкідливій їжі, не отримає загострення хвороби!
Підсумуємо
Вміння контролювати себе приносить багато користі! Наприклад, людина вчиться застеляти за собою ліжко, складати речі на свої місця. Хоча є випадки, коли така риса теж може стати нав’язливою ідеєю. Проте гарний самоконтроль зазвичай не дозволяє ситуації загостритись.
А ще самоконтроль – це приходити на заплановану зустріч вчасно, лягати спати в певний час, не порушувати дедлайни з виконання різних завдань.
І на останок додамо, що шкідливі звички оточують нас повсюди. Проте їх завжди можна замінити звичками корисними. Це не просто, але можливо. Головне – це вміти себе контролювати. Людина, яка має гарний самоконтроль, завжди досягає поставленої мети!