fbpx
My Atomy Європейська культурно-просвітницька ініціатива

Система освіти в Польщі суттєво відрізняється від освіти в Україні. І це стосується не тільки якості освіти та способу викладання предметів. Тут є й інші особливості, про які цікаво було б дізнатися.

Взагалі Atomy не спеціалізуються на шкільній освіті, а точніше не допомагають вступити школярам до школи. Наша спеціальність – це технікуми й виші. Та враховуючи, що багато українців з дітьми через війну опинилися в Польщі, все-таки варто розглянути цю тему.

Про відмінності системи шкільної освіти

Отже, після того, як дитинка завершує дошкільний навчальний заклад, настає пора для отримання шкільної освіти.

І тут варто відзначити, що донедавна польська система шкільної освіти мала такі особливості:

  1. Спочатку була початкова школа, в якій застосовується інтегрована система освіти. В ній діти навчалися три роки. За цей час вони освоюють головні дисципліни – письмо, арифметику і читання, а також фізкультуру, музику.
  2. Далі йшла середня школа – це 4-6 класи. Діти починали додатково вивчати історію, природознавство, інформатику, образотворче мистецтво, польську мову, а за підсумками 6 класу проходять тестування.
  3. А вже після – базова школа, яка включала навчання в гімназії з 7 по 9-й клас з вивченням таких предметів, як додатковий іноземна мова, суспільствознавство, географія, біологія, технічні заняття, фізика, хімія, артистичні заняття. 

Завершальним етапом була старша школа. Випускники гімназій переходили на навчання в трирічний ліцей, коледж або чотирирічне професійне училище – технікум. Там вони навчалися від трьох до чотирьох років, а за підсумками складали іспити Mature і могли, залежно від результатів, вступати до вишів.

Зараз організація освіти дещо інша. Тепер все влаштоване наступним чином. Спочатку діти ходять до садочків, а за рік до початку навчання в школі – в Зерувку. Зерувка триває один рік, а тоді дитина вступає в школу, де вчиться до восьмого класу. І після школяр вступає або в ліцей, або до технікуму.

Про організацію навчання

Навчання в польських школах розпочинається 1 вересня. А от завершується наприкінці червня наступного року. В більшості випадків саме 1 вересня ніяких занять не проводять. Вчитель або знайомиться з класом та батьками учнів, або проводиться урочиста лінійка. Це, зазвичай, стосується виключно молодших класів.

Щодо тривалості навчального тижня, то він триває п’ять днів. На вихідних учні відпочивають. 

Загалом навчання в школі розпочинається в першій половині дня, тобто учні навчаються в першу зміну. Якщо ж учнів багато, то в закладі може бути запроваджена й друга зміна.

Сам навчальний рік ділиться на два семестри. Тут все просто. Перший семестр триває з вересня по січень, а другий – з січня по червень. Кожен семестр закінчується іспитами з головних предметів, а кінець року підсумовується оцінками за весь рік. 

Канікули в польських школах теж бувають – зимові та літні. Останні є найдовшими.

Про влаштування в школу

То як же влаштувати дитину в польську школу? Перш за все потрібно дізнатися про школи, які мають відношення до району, в якому проживає дитина. Цю інформацію можна дізнатись в Управлінні освіти, відділі освіти Управління Гміни або в самій школі.

Далі батьки або опікун мають впевнитись, що дитина прописана саме в тому районі, де знаходиться навчальний заклад. Зазвичай дітей вносять в список, який потім передають директору навчального закладу. І вже директор далі розподіляє учнів по класах. 

Але такий розподіл стосується людей, які мають польську прописку. А як бути тим, хто приїхав до Польщі та немає прописки?

В цьому випадку потрібно звернутися до директора навчального закладу та надати йому письмову заяву-прохання про додання дитини в список учнів. Звертаємо вашу увагу на те, що таку заяву бажано написати заздалегідь й перекласти її на польську мову. Крім того, заяву потрібно підкріпити документами, що будуть підтверджувати факт проживання. 

Звісно, ці поради мають загальний характер. Проте ви завжди можете звернутися до Управління освіти чи волонтерських організацій, де вам нададуть всю необхідну інформацію та навіть допоможуть з оформленням заяви та інших документів.

Підсумуємо

Навчальні заклади Польщі зараз роблять все, щоб діти з України могли продовжити навчання. Не тільки школи, а й технікуми та виші спростили процес вступу. Але при всіх спрощеннях обов’язковою є одна умова – потрібно знати польську мову! Для біженців з України організували багато безкоштовних мовних курсів. Адже знання мови є необхідним і для працевлаштування.

Часто для школярів організовують додаткові мовні курси, щоб вони могли швидше вивчити мову й адаптуватися до оточення.

Якщо ж ваша мета – це технікум або виш, то ви можете звернутися до наших менеджерів за телефонами 📞+380674550190, 📞+380993675750. Консультація надається безкоштовно! Також ви можете написати нам на електронну пошту atomy.ekpi@gmail.com або просто заповніть форму під цим записом!

[hubspot portal=”6717931″ id=”994bbdf3-4508-4719-afc1-b09a6c097583″ type=”form”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *