fbpx

Первинна психологічна допомога під час війни – підбірка порад від “Atomy”

My Atomy Європейська культурно-просвітницька ініціатива

Війна торкнулася кожного українця. Біль, страх, розпач, сльози… Зберегти в такій ситуації психологічне здоров’я вкрай важко. Саме тому ми вирішили зробити загальну підбірку корисних порад від психологів, як не піддатися паніці і не з’їхати з глузду через велику кількість страшної інформації.

Первинна психологічна допомога дорослим

Психіка дорослої людини, звичайно, більш стійка до різного роду стресових ситуацій. Проте в умовах війни навіть людина з міцними нервами може не витримати психологічного навантаження.

В перші дні бойових дій більшість людей відчули страх, який буквально скував їх. Хтось відчув гнів в купі з почуттям несправедливості. В обох випадках людина поступово відчуває виснаження – спочатку емоційне, а вже потім фізичне. Це дуже погано, адже такий стан заважає тверезо мислити і швидко реагувати на події навколо.

Щоб вберегти свою психіку і поліпшити своє самопочуття, потрібно враховувати наступні поради:

  1. Намагайтеся мислити раціонально. Ніхто не може завадити вам висловитися. Якщо вам наболіло – вискажіться. Проте після цього обов’язково видихніть і спробуйте раціонально оцінити все, що ви зробили чи сказали. Якщо поруч з вами людина, яка піддалася паніці, то обов’язково підтримайте її. А потім поверніть до реальності, поставивши короткі запитання і сказавши прості слова підтримки. Такі прості дії допоможуть відійти від першого шоку.
  2. Дбайте про себе. Зараз багато українців стали свідками страшних подій або пережили їх особисто. Проте не варто грати роль “жертви”, використовуючи ситуацію, що склалася, для отримання вигоди. Наприклад, якщо вам потрібна пляшка з водою і ви знаєте, де вона стоїть, і можете самі за нею сходити – не просіть принести, а саме сходіть самостійно.
  3. Спілкуйтеся з іншими. Особливо, якщо ви стали учасником стресогенної ситуації. Повірте, ви в такій ситуації не самі. І, скоріш за все, поруч є люди, які пережили те, що й ви. Познайомтеся з ними, поспілкуйтеся, поділіться своїм болем, вислухайте співрозмовників.

І наостанок – ви доросла людина, а тому не виключайте можливості подивитися на ситуацію інакше. Будь-яка стресогенна ситуація може бути корисною. Подумайте, якого досвіду ви набули, чого навчилися, чим змогли допомогти собі і оточуючим.

А головне – працюйте! Робота, як не дивно, допоможе вам заземлитися і тверезо оцінити ситуацію навколо. Якщо ви відчуваєте потребу хоч чимось допомогти – долучіться до руху волонтерів. Також ви можете розповідати про війну в Україні в своїх соцмережах.

Первинна психологічна допомога дітям

Діти так само. як і дорослі, по різному переживають страшні події. Хтось швидко відходить від пережитого, а хтось панічно боїться. В будь-якому випадку покажіть своїм дітям, що ви серйозно ставитися до їхніх переживань.

Не забувайте, що діти психологічно потребують “відчуття безпеки”. Забезпечити його можна, граючись з дітками в ігри, розмовляючи. І обов’язково обіймайте своїх дітей! До речі, можна разом переглянути сімейний альбом або ж просто подивитися цікаві позитивні зображення чи відео. Це допоможе послабити негативні спогади.

Ні в якому разі не дозволяйте дитині зациклюватися на подіях і емоціях війни. Спрямовуйте увагу дитини на те, що обов’язково все закінчиться і настане мир. І одразу починайте розмірковувати, щоб ви хотіли б зробити найперше після перемоги. Запитайте в дитини, які в неї або в нього мрії. 

Це допоможе маленькій людині зрозуміти, що життя не зупинилось і триває. І все погане колись скінчиться та настане мир. А зараз такі емоції. як страх, гнів, відчуття безпорадності – це нормально. 

І ще – обов’язково хваліть дитину за найменші хороші вчинки. Це підвищить її самооцінку і підбадьорить. Проте ні в якому разі не дозволяйте потурати вами. Дитина має розуміти, що ніхто не буде виконувати її бажання через почуття жалю.

Підведемо підсумок

Війна змінила кожного з нас. Усі ми вже ніколи не будемо такими, якими було до 24 лютого 2022 року. Ця страшна дата тепер навіки закарбована в нашій пам’яті і ще багато поколінь після нас будуть її пам’ятати. Це наша точка неповернення. 

Проте це зовсім не значить, що війна забере в нас майбутнє! Всі війни закінчуються рано чи пізно. І ця війна закінчиться, і життя триватиме. Тому ГО “Atomy” продовжують свою діяльність. Так, тепер ми не лише розповідаємо про учбові заклади в Польщі, про мовні табори і різні міжнародні проєкти, направлені на розвиток дітей та молоді. Ми активно займаємось волонтерством, допомагаючи тим, хто опинився в складній ситуації.

Тож тепер на нашому сайті буде інформація не тільки про навчання за кордоном, а й про життя під час війни. Це зовсім не значить, що ми тепер не допомагаємо українським учням вступити в польські навчальні заклади. Якраз навпаки! Допомагаємо і будемо допомагати далі! Тому нагадуємо:

Дзвоніть нам чи надсилайте листа на поштову скриньку. Або ж просто заповнюйте форму під цим записом і ми з вами обов’язково зв’яжемося.

Не падаємо духом і віримо в перемогу України!

До речі! Нагадуємо вам, що скоро Великдень. Тому найближчим часом розповімо вам про традиції святкування цього свята у Польщі.

[hubspot portal=”6717931″ id=”994bbdf3-4508-4719-afc1-b09a6c097583″ type=”form”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *