Фінансова грамотність — це важливий предмет або ж наука, що навчає, як правильно поводитись з грошима. І ми вважаємо, що діти повинні навчатися фінансовій грамотності зі шкільної парти, з першого класу, а може навіть раніше. Чому? Тому що діти повинні розуміти, що гроші не виникають із повітря, їх не друкують вдома на принтері, а заробляють. Це перше, а друге — гроші мають працювати, приносити користь.
Є багато порад щодо фінансової грамотності, але ми сьогодні хочемо звернути вашу увагу на кілька фінансових звичок, які є шкідливими. Дуже сподіваємось, що вам це буде корисно в незалежності від того, скільки вам років. Отже, почнемо!
Мабуть, ви помічали, що люди з приблизно однаковим рівнем доходу в результаті мають різні статки. Так відбувається через низку факторів, серед яких ваші буденні звички. Розглянемо найпоширеніші з них, які потрібно викорінити зі свого життя.
Відсутність сформованого бюджету. Як відомо, гроші люблять рахунок, а коли у вас немає чітко сформованого бюджету, ви не ведете обліку своїх витрат — ви шкодите своєму добробуту.
Відсутність фінансової подушки. Коли ви не можете ефективно розпланувати свій бюджет, навряд чи у вас виходить заощаджувати. Це робить вас вразливим до непередбачуваних обставин та штовхає у позики. Памʼятайте, потрібно відкладати щомісяця хоча б 10% доходу.
Життя у позику. Ви постійно купуєте речі в борг, користуєтеся послугами в борг… Борги накопичуються і ваш прибуток скорочується з кожною новою позикою. Навчіться жити в рівень доходам і ви зможете дозволити собі більше з часом.
Необдумані покупки. Похід в магазин без чіткого списку або спонтанна покупка через ейфорію від червоного цінника здатні принести більше шкоди вашим фінансам, аніж може здатися, на перший погляд.
Орієнтир на інших. Вам хочеться мати останній iPhone, як у подруги, чи купити машину, як у брата, проте ви не думаєте над відповідністю доходів їхнім речам. Інші люди не повинні контролювати ваші витрати, хоч і опосередковано.
Збереження «під матрацом». З часом заощаджені кошти зʼїдає інфляція і ви не отримуєте від них потрібного матеріального втілення. Гроші повинні працювати, тому краще їх інвестувати або хоча б зберігати на депозиті.
Погоня за легким заробітком. Вкладення фінансів у сумнівні інвестиційні проєкти чи спокуса легкого підробітку в інтернеті із незрозумілими умовами — таким чином у вас навряд чи примножиться достаток, лише будете витрачати і кошти, і психічне здоровʼя.
Діліться в коментарях чи є у вас особисто шкідливі фінансові звички та як ви їх приборкуєте?