fbpx

Програма нашого табору насичена цікавими подорожами, екскурсіями та історичними фактами. От, наприклад, екскурсія до Кракова. Ті, хто каже, що нічого цікавого в Кракові немає, просто не відвідував це величне місто. 

Краків!..Колись він був столицею Польщі, і з тих часів тут залишилось чимало визначних історичних пам’яток. Головна з них – це Королівський Вавель! І сьогодні ми хочемо поділитися с з вами тим, що дізналися під час екскурсії.

Королівський Вавель та його легенди!

Екскурсія до Кракова виявилася дуже захопливою для дітей! Ми вже згадували, що з часів, коли місто було столицею, тут збереглося чимало визначних пам’яток. Тому туристи, які приїжджають до міста вперше, спершу відвідують Вавель. Часто, самі того не усвідомлюючи або не знаючи, вони йдуть до замку Королівською дорогою.

В усі часи Краків асоціювали з Вавелем, а Вавель з Польщею!

Від початку Вавель був поселення віслян ще в XI ст., а його споруди мали оборонний характер. Королівським Вавель став десь поміж 1038 i 1039 роками, за правління Казимира Відновника з роду П’ястів. З того часу й почала захоплива історія Вавеля, яка приховує багато цікавих фактів та подій.

Перші житлові кам’яниці з’явились за короля Вацлава II – між 1290 та 1300 роками. Король Казимир III сприяв перебудові в стилі готики в XIV столітті. 

А ще саме Казимир Великий започаткував традицію поховання польських королів на Вавелі. Він спорудив урочистий саркофаг для свого попередника Владислава Локєтка, який став першим королем, похованим у соборі на Вавелі. Потім тут був похований сам Казимир Великий. Потім  Владислав Ягайло, а найціннішим вважається саркофаг Казимира Ягеллончика, виконаний відомим чеським скульптором Вітом Ствошом у 1492 році.

Історія Вавеля повна легенд. Одна з них — це легенда про вавельського дракона. В стародавні часи в печері у підніжжі Вавельського пагорбу над річкою Вісла жив дракон, що наводив жах на місто та селян. Раз на тиждень драконові слід було приносити в жертву корову або вівцю. Якщо ж дракон не отримував бажаного, то тоді пожирав людей. 

Король Вавеля вирішив віддати свою дочку в дружини мисливцеві, який зможе вбити дракона. Багато було охочих, але ніхто так і не зміг побороти монстра. І тоді перед королем з’явився один молодий швець Скуба, який вигадав хитромудрий план.

Він взяв баранячу шкуру, начинив її сіркою і поклав перед входом до печери. Дракон її зжер і сірка почала сильно пекти йому шлунок, аж дракон дихнув вогнем. Щоб затушити полум’я у горлі, він кинувсь до Вісли та почав жадібно пити воду доки не луснув. Сьогодні на цьому місці звели пам’ятник Вавельському дракону, який дихає справжнім полум’ям!

До речі, дракона називали “Smok”, що в перекладі з польської значить Дракон.

Легенда про голубів

Королівський Вавель має ще багато легенд. Наприклад, про голубів, які насправді є зачарованими краківськими лицярами.

Голуби – це також візитівка Кракова. Їх тут сотні й вони майже ручні. Але за легендою це не зовсім голуби, а якщо точніше, то і не голуби взагалі.

Жив колись у Кракові князь Генрик, який дуже хотів стати королем. Але для здійснення цієї мрії потрібно було багато грошей. У відчаї князь попросив допомоги в однієї відьми, а вона йому відповіла так: “Дам тобі гроші, але залиши мені своїх воїнів. Я поверну їх тобі, коли станеш королем.”.

Князь погодився, а відьма перетворила його військо на голубів. Вони злетіли у гору, сіли на дахах та вежах Мар’яцького костелу, який стоїть на ринковій площі. Звідти посипалося каміння, яке павши на землю перетворилося на справжнє золото. 

Генрик зібрав золото в мішки, однак швидко забув про свою обіцянку і розтратив весь цей маєток. Він так і не став королем, а краківські голуби досі чекають, аж він повернеться і зніме з них закляття.

На завершення

Фантастично, але усі катаклізми та перебудови мало змінили середньовічну, тісну забудову замку. Замковий костел, його різні частини, мають ознаки романської доби, готики, ренесансу, бароко тощо.

На Вавелі роками працювали видатні митці з Італії: архітектори, скульптори, художники, й це дуже помітно. Вавельський замок і його двір побудовані польськими майстрами під керівництвом Францішека Влоха, Бартломея Береччі і Бенедикта Сандомирського. 

Насправді ж, попри красиві легенди та дивовижну архітектуру, історія замку склалася зовсім не так яскраво, як хотілося б. Вавель неодноразово горів, захоплювався, руйнувався, а під час Другої світової війни взагалі був замінований фашистами й дивом уцілів.

До речі Старувка (Старе місто Кракова) зустрів нас по-українськи! Дивіться відео.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *