Вчора для наших дітей надзвичайний, але трошки стресовий день. Діти на декілька хвилин відчули себе так, ніби в одну секунду втратили зір. І проживають те, як почувають себе люди, які втрачають один з органів відчуттів.
Просто, уявіть, що світло повністю гасне… Для наших дітей це унікальна інтерактивна подорож у світ повної темряви, під час якої вони можуть спробувати справлятися з повсякденними ситуаціями без допомоги зору — лише за допомогою чуття, слуху, дотику, нюху…
Цей проєкт є аналогом виставки, що проводилася у Варшаві під назвою “Invisible Exhibition”. її мета полягала в тому, щоб наблизити перспективи пізнання одного спільного світу. Під наглядом незрячих гідів відвідувачі відвідували спеціально обладнані та повністю затемнені кімнати, що ідеально імітують повсякденні пейзажі.
Цікаво? Дивно? Чи може такий захід відкрити очі? Щоб дізнатися відповіді, ми вирішили провести аналогічний захід на нашому екологічному проєкті в Економічному технікумі в Жешуві.
Ми щиро сподіваємось, що це допоможе нашим дітям краще розуміти навколишній світ та дбати про нього. Наші діти надзвичайно чудові!
А ще наші діти робили корівок з пластикових пляшок. В чому сенс заходу? Все просто! Продемонструвати, як можна використовувати матеріал, який не розкладається довгий час, повторно. Мета – пояснити дітям, що потрібно зменшити використання пластику в побуті, тому що на Планеті зібралося забагато пластикового сміття.
Забруднення довкілля пластиком належить до механічного виду забруднення. Однак з часом шматки пластикового сміття сприяють хімічному та бактеріальному забрудненню ґрунту та водних екосистем.
З пластику роблять не тільки поліетиленові пакети, які розкладаються за різними даними близько 200 років. Якби можна було розв’язати проблему, відмовившись від використання поліетиленових пакетів, то проблема не стояла б так гостро.
Але це не так, адже пластик міститься в:
- стаканчиках для кави, які всередині покриті шаром пластику – розкладаються 50 років;
- трубочках – розкладаються 200 років;
- PET пляшках – розкладаються 500 років;
- HDPE пляшки – розкладаються 1000 років;
- рибальських жилках – розкладаються 600 років;
- столових приладах – розкладаються приблизно 1000 років.
А ще пластик міститься у дитячих підгузках. Лише у США щорічно викидається понад 18 млрд підгузків, а вони розкладаються 450 років!
Пластикове сміття зустрічаються по всьому океану! Яскравою ілюстрацією проблеми забруднення є Велика тихоокеанська пляма для сміття або “сьомий континент”, куди океанічні течії приносять сміття з усіх кінців Землі.
Приблизна площа плями варіюються від 700 тис. до 1,5 млн км² і більше. І на цій ділянці знаходиться понад 100 млн тонн сміття.
Але за приблизними підрахунками Європейського хімічного агентства, якщо зібрати всі пластикові “пилочки” у світі, їхня площа в 6 разів перевищить Тихоокеанську сміттєву пляму.
Пластиковий пил міститься і в косметиці – у скрабах та шампунях, помадах, зубній пасті. Скрізь додані синтетичні блискітки, ароматизатори та стабілізатори. Полімерні гранули присутні в засобах для чищення, конвертах, чайних пакетиках та навіть у жуйці.
Лише 10% виробів із пластику отримують нове життя, оскільки годяться для перероблювання. Інші 90% спалюють на сміттєпереробних заводах або складують на полігонах.
Шкідливі виділення пластику потрапляють у воду й ґрунт, а вже звідти його накопичують овочі й фрукти, ягоди. В Океані пластик потрапляє в організм морських тварин та риб, його поглинають водорості. Як наслідок шкідливі частинки пластику потрапляють в організм людини.
Це дуже й дуже погано! Тому Atomy докладають максимум зусиль, щоб пояснити людям простий факт – кількість побутового пластику потрібно терміново зменшити. Й бажано взагалі відмовитись від використання такого матеріалу.
Перший крок – це користуватись екосумками замість целофанових пакетів. Крок надзвичайно простий, але це вже стане гарним початком! Особливо, якщо врахувати той факт, що побутова техніка теж виготовлена з пластику. І цей пластик зовсім не розкладається! Другий крок — це почати сортувати сміття. Так, це теж є дуже важливим, проте поки не всі люди усвідомлюють важливість такого кроку.
Тому бути екологічно свідомою людиною – це дбати про наш спільний дім, яким є планета Земля.