Через війну в Україні багато людей змушені були покинути свої домівки, рятуючись від бомбардувань і терору окупантів. Та через більш ніж три місяці війни дехто починає замислюватись над питанням, чи можна повернутися додому?
Сьогодні ми розглянемо поради психолога, який дасть корисні рекомендації щодо повернення додому, а також дізнаємось, як підняти собі настрій. Бо тим, хто далеко від дому, тяжко не тільки фізично, а й психологічно!
Повертатися чи ні?
Війна ще триває, але вже зараз багато українців починає повертатися із-за кордону додому. Хтось приймає таке рішення з легким серцем, а хтось мучиться сумнівами, тривожністю і повним нерозумінням того, як бути далі.
Щоб прийняти правильне для себе рішення, його необхідно роздивитися під усіма кутами, відшукавши всі його недоліки і переваги. Наприклад, можна поставити собі всього чотири питання:
- Що буде, якщо це відбудеться? Тобто, які плюси дасть повернення додому.
- Що буде, якщо цього не відбудеться? Переваги того, що буде, якщо поки не повертатися додому.
- Чого точно не станеться, якщо це відбудеться? Тут варто перерахувати всі недоліки, які дасть повернення додому.
- Чого точно не станеться, якщо це не відбудеться? Перераховуєте всі недоліки від повернення додому. На цьому питанні потрібно бути пильними, адже мозок спробує проігнорувати попереджувальні сигнали!
Чи допоможе вам така техніка? Так, тому що ми звикли розглядати питання тільки з однієї позиції “А що буде?”. З цими питаннями ми маємо можливість розглянути ситуацію з чотирьох позицій.
Та варто пам’ятати і про той факт, що ніхто не допоможе вам прийняти правильне рішення. Бо тільки ви знаєте, що є кращим саме для вас!
І от коли ви вже приймете рішення, та почуття тривожності буде постійно вас турбувати, то враховуйте наступне.
- По-перше, це нормальне відчуття, і хочете ви або ні – його необхідно прийняти.
- По-друге, відшукайте для себе внутрішню опору, той ресурс, який дасть сили впоратись з тривогою – дихальні техніки, спілкування із близькими, фізичні активності і т. д.
Крім того, в цьому випадку ви можете розібрати тривожність на певні пункти, які дозволять вам проаналізувати свій стан. Просто спитайте себе:
- Що саме у вас викликає тривожність?
- Те, що викликає тривожність, є реальним чи це щось уявне?
- Якщо це цілком реальна причина, то як ви будете діяти в разі, якщо ваші побоювання таки справдяться?
Відповідати на запитання краще в письмовій формі, щоб точно нічого не пропустити! І коли у вас буде повний перелік відповідей, які не викликатимуть у вас внутрішніх сумнівів і суперечок, то і рішення ви зможете прийняти більш зважено.
Та раптом прийняття рішення затягується через поганий настрій і депресію, то наступні поради психологів стануть вам у нагоді.
Як підняти настрій швидко?
Стрес від пережитих подій погано впливає на нашу психіку і фізичне здоров’я. Наприклад, через страшні події з’являється депресія, негативні думки, песимізм і т.д. В цьому випадку знижується рівень серотоніну – гормону, який вважається гормоном задоволення та гумору.
Перше, що вам потрібно зробити – це з’їсти плитку шоколад, банан, сир, зробити фізичні навантаження, помедитувати. Якщо можливість – йдіть гуляти! Прогулянки на свіжому повітрі також сприяють виробленню серотоніну.
За гарне самопочуття і позитивний настрій також відповідають і гормони ендорфіни. Поповнити їх запас можна, скуштувавши:
- шоколад;
- мед;
- прянощі;
- картопля;
- морська риба.
Всі ці продукти сприяють виробленню в організмі ендорфіну.
І ще один гормон, який відповідає за позитивне самопочуття – це дофамін. Він більшою мірою пов’язаний із почуттям задоволення та мотивації в пошуку цього задоволення. Тобто, насолода від задоволення.
Іншими словами, дофамін виробляється тоді, коли ви займаєтесь чимось, що дарує вам радість!
Підсумуємо
Звісно, ці поради є умовними, і кожен з вас має виходити з тієї ситуації, в якій він знаходиться зараз. Наприклад, якщо немає можливості забезпечити себе і близьких продуктами, що здатні подарувати гарний настрій, то шукайте інші можливості. Підняти настрій можна не тільки їжею, як ви вже зрозуміли.
Що стосується того, чи повертатися додому, то тут теж рішення маєте прийняти тільки ви. Краще за вас ніхто не зможе цього зробити, бо тільки ви знаєте, що вам потрібно саме зараз.
Ми, команда “Atomy”, й далі продовжуємо працювати, давати поради і консультації щодо освіти в Польщі і не тільки. Також допомагаємо тим, хто вже вирішив, що хоче вчитися в Польщі, та не знає, який навчальний заклад обрати і які вимоги.
Тому звертайтеся! Просто телефонуйте 📞+380674550190, 📞+380993675750. Консультація надається безкоштовно! Або пишіть на електронну пошту atomy.ekpi@gmail.com чи просто заповнюйте форму під цим записом, і ми з вами обов’язково зв’яжемося!
[hubspot portal=”6717931″ id=”994bbdf3-4508-4719-afc1-b09a6c097583″ type=”form”]