Такий термін, як “безперервна освіта” розшифровується всесвітніми організаціями, як інтеграція навчання та життя, яка передбачає навчальну діяльність людей різного віку де б вони не знаходилися та які б методи не використовували.
Якщо говорити простими словами, то мова йде про підхід до освіти, коли людина безперервно вчиться, розвиває свої навички. В результаті це сприяє формуванню особистої системи освіти.
В чому сенс такого підходу?
“Століття живи – століття вчися!” – знайоме прислів’я? Раніше його значення було виключно абстрактним. Та сьогодні все змінилося. Тепер це прислів’я більш конкретне та актуальне. Ще не так давно достатньо було просто закінчити університет та до кінця життя працювати й володіти набути навичками, не розвиваючи їх далі.
Простіше кажучи, людина здобувала вищу освіту і цього було цілком досить, щоб працювати, заробляти на життя тощо. Ніхто не замислювався особливо над тим, щоб досягти більшого, освоїти нову професію.
Сьогодні цього вже замало! Щороку потрібно перекваліфікацію, вивчати нові методи, технології й таке інше. Навіть є така думка, що сучасна людина поглинає за один день таку кількість інформації, якої б людині в 15-му сторіччі вистачило на все життя. Тобто в нас є актуальна проблема – це старіння знань. І цю проблему необхідно вирішувати.
Сенс безперервного навчання, саморозвитку та перепідготовки полягає в наступних трьох пунктах:
- Постійна актуалізація наявних знань.
- Вміння самоорганізуватися для навчання.
- Знаходження якісних матеріалів для перепідготовки.
Про методи організації
Головне питання, яке необхідно собі поставити – яка кінцева мета? Для чого ви плануєте вчитися додатково? Якими навичками ви повинні опанувати для того, щоб мета була досягнута?
Важливо пам’ятати, що без мети у вас практично не буде мотивації, а без мотивації навчатися буде вкрай важко!
Тому для початку, коли ви вирішили для себе саморозвиватися, маєте скласти два списки:
- Що вам необхідно вивчити для того, щоб підвищити свій рівень доходу та пришвидшити кар’єрний розвиток?
- Що є цікавим для вашого особистого розвитку та зробить ваше життя кращим?
Гарний результат – це коли на обидва списки відповіді однакові! Ці прості питання стануть вашим стартом в пошуку правильного шляху для подальшого розвитку та підвищення кваліфікації.
Коли кінцева мета буде визначена, настає час, щоб спитати себе – як діяти далі? Де шукати інформацію та як її вивчати, щоб це було дійсно ефективно?
І тут варто зазначити, що інформаційні джерела для освіти бувають декількох типів:
- активні – це онлайн чи офлайн курси, семінари. вебінари, майстер-класи та інші заходи, а також самостійні системи для навчання онлайн;
- пасивні – це коли ви читаєте навчальні книги, дивитесь відео-лекції та шукаєте іншу інформацію, яка не вимагатиме від вас активної участі в спілкуванні з вчителями, однокурсниками та може мати відкладений характер.
Тут ви маєте самостійно визначити, які з цих джерел будуть для вас найбільш відповідними. Все тому, що кожна людина опановує інформацію по-різному, тому і підхід для саморозвитку та перепідготовки теж має бути різним.
Про переваги безперервної освіти
Отже, підіб’ємо підсумки. Безперервна освіта має декілька важливих переваг. По-перше, це просування в кар’єрі, а по-друге, сучасна освіта не потребує від учнів витрачати на навчальний процес вільні вечори та вихідні. Освіта тепер онлайн, а це дозволяє опановувати новий матеріал, не змінюючи свій денний розпорядок.
А ще додамо зі свого боку, що вивчення нової інформації – це можливість боротися з негативними думками, бо залученість до нової справи завжди допомагає вгамувати негативні емоції, а їх зараз в українців задосить. Тому, коли ви не знаєте, як вгамувати свій гнів, побороти депресивний стан і таке інше – вчіться! Це корисно, з якого боку не глянь.